ویرایش یک NGO سازمان مردم نهاد، غیر سیاسی، غیر دولتی، غیر انتفاعی- با هویت حوزوی- تاسیس سال 1428/1386/2007
 
چهارشنبه 09 مهر 1399
  Islamic Strategic Studies Institute  = www.isin.ir
موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام
 
   
نوع جستجو را انتخاب نمایید
 
  • سایت
  • وب
جستجو

 شما اینجا هستید : کارکردها > اخبار و اطلاع رسانی تخصصی

 
متن خبر
مقالات محققین موسسه مطالعات راهبردی در همایش الگوی اسلامی پیشرفت

چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، با عنوان «پیشرفت ایران؛‌گذشته، حال و آینده» در اردیبهشت 94 در کتابخانه ملی ایران برگزار گردید. محققین موسسه مطالعات راهبردی نیز با هفت مقاله در این کنفرانس شرکت کرده و ارائه مقاله داشته‌اند. 

[ادامه خبر ...]


چشم‌انداز تغییرات دینی در ایران در سی‌سال آینده

"حدس‌هایی درباره‌ سی سال بعد: چشم‌انداز تغییرات دینی درایران" عنوان سخنرانی محمدرضا جلائی پور در نشست کانون پژوهش و گفتگودر دانشگاه یو.سی.ال. لندن است که پس از انتشار در شماره ششم مجله "سخن ما"(اسفند1393) توسط پایگاه دین آنلاین منتشر شده است.سخنران، این حدس‌هارا بر اساس مجموع دریافت‌ها، بصیرت و بینش‌ جامعه‌شناختیِ برآمده از شناخت خود از جامعه‌ایران و ادبیات جامعه‌شناسی دین، فراتحلیل ده‌ها پژوهش و پایان‌نامه‌ی دردسترس درباره‌وضعیت و تغییرات دینی در دهه‌های گذشته در ایران و جوامعی که ساختار اجتماعیِ مشابه‌تری دارند‌ و نیز توجه به اشتراکات تغییراتِ خُرد/فردی و کلان/نهادی در سایر سنت‌های دینی و زمینه‌های اجتماعی مطرح کرده است. (شرح مطلب را در ادامه خبر بخوانید.)

انتشار این خبر به‌معنی تایید نویسنده یا دیدگاه او نیست بلکه با رویکرد رصد جریان‌های فکری ارائه شده است.

[ادامه خبر ...]


منطق تولید علم

 پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه به نقل از کتاب «درآمدی بر تولید علم و نظریه‌پردازی» مصاحبه‌ای را با دکتر ضیاء موحد منتشر کرده است که بخشی از ابتدای آن به شرح زیر است:

سوال: موضوع مصاحبه، نظریه پردازی و تولید علم است. اگر مایل باشید، نخست موضوع را به صورت عام بررسی کنیم. سپس، وضعیت آن را در حوزه علوم دینی به بحث بگذاریم. طبیعی است که نخستین پرسش ما این است که نظریه پردازی و تولید علم چیست؟

دکتر موحد: نظریه پردازی، به معنای مشاهده و آزمایش و سپس نتیجه گرفتن نیست؛ یعنی تنها با مشاهده و آزمایش نمی توان به نظریه پردازی علمی رسید. عوامل و زمینه هایی می خواهد که باید فراهم شوند. «مشاهده» فقط نقش تایید کننده دارد؛ یعنی «مؤید» است؛ هر چند برخی دانشمندان همین نقش را هم برای آن نپذیرفته اند.(دنباله در ادامه خبر...)

[ادامه خبر ...]


رابطه شیخ انصاری با آیت‌الله حاج سید علی شوشتری

سایت عرفان و حکمت در یادداشت مفصلی در رابطه این دو اسطوانه علم و تقوی چنین آورده است:

مرحوم آیة الله العظمی آقا سید علی شوشتری قدس سره سرسلسلۀ اهل توحید در عصر أخیر و صاحب مقامات عالیه در علم و عرفان بودند که شرح حالشان در همین پایگاه در ذیل نام شریفشان درج شده است.

[ادامه خبر ...]


عدم شتابزدگی در تطبیق علائم ظهور
پرتال جامع مهدویت چنین آورده است:

حجت‌الاسلام محمدصابر جعفری قائم‌مقام بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص برخی برداشت‌ها از مرگ ملک عبدالله پادشاه متوفی عربستان سعودی و حوادث یمن اظهار داشت: 

[ادامه خبر ...]


هویت جنگ نرم و موقعیت فیس‌بوک

سایت ویکی‌پدیا و سایت گرداب در تحلیلی چنین آورده اند:

«قدرت نرم» توانایی تأثیرگذاری بر دیگران برای کسب نتایج مطلوب از طریق جذابیت به جای اجبار یا تطمیع است.

ایده جذب به عنوان نوعی از قدرت به فیلسوفان چین باستان ازجمله لائوتسه در قرن هفتم قبل ازمیلاد بر می گردد. این مفهوم را اولین بار جوزف نای از دانشگاه هاروارددر سال ۱۹۹۰ درکتابی،با نام «تغییر ماهیت قدرت امریکایی» مطرح کرد. وی در سال ۲۰۰۴ مفهوم قدرتنرم را درکتاب «قدرت نرم: راه موفقیت در سیاستهای جهانی» بسط داد.

[ادامه خبر ...]


وضعیت ادیان در آینده جهان

به نقل پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه،‌ در مقاله «وضعیت انسان مسلمان در آینده جهان» تالیف مهدی محسنیان راد چنین آمده است: 

بررسی برآوردها حاکی از آن است که در آینده، سهم جمعیت مسلمانان جهان بیش از سایر ادیان تغییر خواهد کرد.

[ادامه خبر ...]


نمای کلی روندهای جهانی در سال 2030

به گزارش جهان به نقل از مشرق ، "روندهای جهانی 2030 : جهان جایگزین" پنجمین بخش از مجموعه گزارش‌های شورای اطلاعات ملی ایالات متحده است.

اولین گزارش از این دست در سال 97- 1996 چاپ شده و هدف از آن ایجاد چارچوبی برای مدنظر قرار دادن رخدادهای آتی، تفکر و طرح‌ریزی بلندمدت برای ممانعت از رویدادهای ناخوشایند در آینده و افزایش احتمال ظهور جنبه‌های مطلوب آن است. از جمله دیگر اهداف این گزارش، تفکر پیرامون تغییرات گسترده و سریع ژئوپلتیک دنیای امروزی و خط سیر احتمالی جهانی در یازده تا بیست سال آینده است. نمای کلی این گزارش را می‌توان در جدول زیر دسته‌بندی کرد:

[ادامه خبر ...]


دیدگاه‌ها در مورد بحران‌های اجتماعی ایران
استادان جامعه شناسی در گفتگو با سایت آفتاب مطرح کردند: (طرح دیدگاه افراد به‌معنی تایید آنها نیست)

دکتر معیدفر، رئیس انجمن جامعه شناسی ایران، مهمترین بحران اجتماعی در ایران را نبود اعتماد اجتماعی می داند و می افزاید: «ریشه این بحران در مدرن شدن وتغییر گروه های هویتی و مرجع فکری جامعه است؛ در حالی که میزان اعتماداجتماعی در میان نهادها و اجتماعات سنتی جامعه ایران بالاست». وی می گوید:«یکی دیگراز بحران های موجود در ایران رابطه نداشتن نخبگان و توده مردم است که آن هم برمی گرددبه اعتماد میان این دو قشر»

[ادامه خبر ...]


راهبرد نظام‌سازی
نظام‌سازی كار بزرگ و اصلی شما است. این كاری پیچیده و دشوار است. نگذارید الگوهای لائیك یا لیبرالیسم غربی، یا ناسیونالیسم افراطی، یا گرایشهای چپ ماركسیستی، خود را بر شما تحمیل كند. اردوگاه شرق چپ فرو ریخت و بلوك غرب فقط با خشونت و جنگ و خدعه بر سر پا مانده و عاقبت خیری برای آن متصور نیست. گذشت زمان به زیان آنها و به سود جریان اسلام است. هدف نهائی را باید امت واحده‌ی اسلامی و ایجاد تمدن اسلامی جدید بر پایه‌ی دین و عقلانیت و علم و اخلاق، قرار داد

[ادامه خبر ...]


صفحه 1 از 6اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  بعدي   آخرين   
 

 

مشهد مقدس - چهارراه زرّینه - خیابان شهید محسن کاشانی - کاشانی۲۵ - تلفن05132285800 info@isin.ir