ویرایش یک NGO سازمان مردم نهاد، غیر سیاسی، غیر دولتی، غیر انتفاعی- با هویت حوزوی- تاسیس سال 1428/1386/2007
 
سه شنبه 06 آبان 1399
  Islamic Strategic Studies Institute  = www.isin.ir
موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام
 
   

 شما اینجا هستید : محصولات موسسه  > بسته های آموزشی موسسه > معرفی کارگاه های آموزشی نگرشی دیگر > کارگاه نگرشی دیگر به مصیبت و بلا

کارگاه نگرشی دیگر به مصیبت و بلا

هوالعلیم


بسم الله الرحمن الرحیم

 الحمدلله رب العالمين و الصلاة علي سيدنا محمد و آله الطاهرين و اللعنة علي أعدائهم أجمعين

کارگاه آموزشی

«نگرشی دیگر به مصیبت و بلا»

مقدمه:

سخن از «مصيبت و بلاء» و «نگرشي ديگر» به آنست. بسيار شنيده‌ و خوانده‌ايم كه: «البلاء للولاء»[1] يا «هركه در اين بزم مقرب‌تراست، جام بلا بيشترش مي‌دهند». همچنين بسيار ديده‌ايم كه به فرد مصيبت‌زده مي‌گويند:«خداوند به شما صبر جميل و اجر جزيل عنايت فرمايد.» شنيدن، خواندن و ديدني كه بينش و نگرش ما را رقم ‌زده و بعضا شبهات و اشكالاتي را در ذهن پديد مي‌آورد. اما آيا حقيقت مصيبت و بلاء همين است؟!

در بسياري از موارد، انسان‌ها به‌دليل كاربردي نبودن شناخت و ناتواني در به‌كاربستن آگاهي‌ها، در عمل و عينیت زندگي، با مشكلات عديده و پيش‌بيني‌نشده‌اي روبرو مي‌شوند. به‌راستي چرا قادر به استفاده از معلومات خود در زندگي نبوده و ازشيريني طعم عمل آگاهانه و عالمانه به آموزه‌هاي دين بي‌بهره‌ايم؟ جواب در عدم شناخت صحيح از مفاهيم ديني و معرفتي است.

مصيبت و بلاء يك موضوع مستقل و منفرد در گوشه‌اي از زندگي نيست. بلكه يك سيستم[2]روحي، فكري و رفتاري است كه آثار و اهداف تعيين‌شده‌اي را دنبال مي‌كند. براي درك حقيقت مصيبت و بلاء و كسب نگرش مطلوب نسبت به آن، بايد سيستمي‌‌بودن، هدفمند‌بودن و تأثير آن در كيفيت زندگي را با استفاده از روش آموزشي خلاق و فعال به‌دست آورد.از همين رو، «كارگاه آموزشي نگرشي ديگر به مصيبت و بلاء»، با هدف ارائه تبييني صحيح از حقيقت مصيبت و بلاء و تشريح سيستمي بودن آن، در قالب روش آموزش كارگاهي[3]، توسط «مؤسسه مطالعات راهبردي علوم و معارف اسلام» تدوين شده و هم‌اكنون در اختيار شما عزيزان مي‌باشد.

محتوای کارگاه:

براي شناخت يك موضوع به شكل منطقي وسيستمي، ابتداء بايد هدف كلي آن بررسي شود. سپس نقطة شروع فعاليت سيستم تعيين شده و در قدم بعد مهم‌ترين و اساسي‌ترين فعاليت و پردازشي كه در سيستم رخ مي‌دهد معلوم گردد. در ادامه، راهبردها و راهكارهاي عملياتي سيستم مورد توجه قرار گرفته و نقاط بحران‌زا و خطرآفرين آن مشخص ‌شود. در آخرين قدم نيز خروجي و محصول سيستم موردبررسي قرار ‌گيرد. بر اين اساس،‌ هر كارگاه آموزشي از شش مرحله تشکيل ‌شده است: تعيين هدف، نقطۀ شروع، نقطۀ مركزي، برنامۀ حركت، نقاط بحران و نقطۀ مقصد. عناوين هريک از اين مراحل،‌ در اين کارگاه نيز عبارتند از:

مصیبت و بلاء، رمز خوشبختی (تعیین هدف)

واقعیت زندگی (نقطۀ شروع)

فعال‌سازی ظرفیت‌ها (نقطۀ مرکزی)

استرجاع صبورانه (برنامۀ حرکت)

خطرها در مسیر (نقاط بحران)

زندگی خوب و شیرین (نقطۀ مقصد)


 ​درخواست آموزش کارگاه  ​سفارش محصول

پاورقی


[1] جمله‌اي معروف است كه مضمون آن در روايات نيز وارد است. اين جمله يعني: «مصيبت و بلاء، نتيجۀ قرابت ومحبت است. هركه قرابت و محبتش نسبت به خدا بيشتر، بلاء و مصيبتش در زندگي هم بيشتر.» 

[2] سيستم به ساده‌ترين و كوتاه‌ترين بيان يعني: مجموعه‌اي از اجزاء هدفمند و مرتبط با هم.

[3] به‌منظور كسب آگاهي بيشتر از راهبردها و راهكارهاي اين روش تحقيقي و آموزشي، به دو كتاب «راهنماي تحقيق با اقتباس از نگرش اسلام به علم و هستي» و «راهنماي تدريس با اقتباس از نگرش اسلام به علم و علم‌آموزي» تأليف حجة‌الاسلام و المسلمين حاج شيخ عبدالحميد واسطي مراجعه نماييد.
 

 

مشهد مقدس - چهارراه زرّینه - خیابان شهید محسن کاشانی - کاشانی۲۵ - تلفن05132285800 info@isin.ir