ویرایش یک NGO سازمان مردم نهاد، غیر سیاسی، غیر دولتی، غیر انتفاعی- با هویت حوزوی- تاسیس سال 1428/1386/2007
 
چهارشنبه 09 مهر 1399
  Islamic Strategic Studies Institute  = www.isin.ir
موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام
 
   

 شما اینجا هستید : محصولات موسسه  > بسته های آموزشی موسسه > معرفی کارگاه های آموزشی نگرشی دیگر > کارگاه نگرشی دیگر به قرآن

نگرشی دیگر به قرآن

هوالعلیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمين و الصلاة علي سيدنا محمد و آله الطاهرين و اللعنة علي أعدائهم أجمعين


کارگاه آموزشی نگرشی دیگر به قرآن


مقدمه:

موضوع سخن «قرآن مجید» و «نحوۀ استفاده از آن در زندگی» از نگاهی متفاوت  و با نگرش دیگر است. همه می‌دانیم: «قرآن آخرین کتاب آسمانی است.» همچنین نحوه تعامل مردم و طبقات مختلف آن ها را با قرآن در طول زندگی دیده‏‌ایم. اینها، بينش و نگرش ما را شکل داده و در بعضی مواقع شبهه‌ها و سئوال‌هایی را در ذهن پديد آورده است. آيا حقيقت قرآن و جایگاه آن از ديدگاه اسلام، همين است؟!
در بسياري از موارد، انسان‌ها به ‌دليل كاربردي نبودن شناخت یا ناتواني در به‌كار بستن آگاهي‌ها، در زندگي با مشكلات بزرگ و پيش‌بيني‌نشده‌اي روبرو مي‌شوند. به‌راستي چرا توانایی استفاده از معلومات خود را در زندگي نداریم و از شيريني عمل آگاهانه و عالمانه به آموزه‌هاي دين بي‌بهره‌ايم؟ پاسخ آن نداشتن شناخت صحيح از مفاهيم ديني و معرفتي است.
موضوع كسب روزي حلال و درآمد مشروع و مطلوب ديني،یک موضوع مستقل از زندگي نيست. بلكه سيستمی1 روحي، فكري و رفتاري با آثار و اهداف مشخص است. براي درك حقيقت كسب روزي و درآمدزايي از ديدگاه اسلام و نگرش مطلوب به آن، بايد سيستمي ‌‌بودن، هدفمند ‌بودن و تأثير آن در زندگي را با استفاده از روش آموزش خلّاق و مولّد به‌دست آورد. از همين رو، «كارگاه آموزشي نگرشي ديگر به قرآن»، توسط «مؤسسه مطالعات راهبردي علوم و معارف اسلام»در قالب آموزش به روش كارگاهي 2، تدوين شده که در اختيار شما عزيزان قرار می‌گیرد.


محتوای کارگاه:

براي شناخت موضوع به شكل منطقي و سيستمي، ابتدا بايد هدف كلي آن بررسي شود. سپس نقطة شروع فعاليت سيستم تعيين گردد و در قدم بعد مهم‌ترين و اساسي‌ترين فعاليت و پردازش آن مشخص شود. در ادامه، به راهبردها و راهكارهاي عملياتي سيستم توجه شده و نقاط بحران‌زا و خطرآفرين آن مشخص ‌گردد. آخرين قدم نيز بررسی خروجي و محصول سيستم است. بر اين اساس،‌ هر كارگاه آموزشي از شش مرحله تشکیل ‌شده است: تعيين هدف، نقطۀ شروع، نقطۀ مركزي، برنامۀ حركت، نقاط بحران و نقطۀ مقصد. عناوین هر یک از این مراحل‌ در کارگاه عبارت‌اند از:


 ​درخواست آموزش کارگاه  ​سفارش محصول


پاورقی


[1] سيستم به ساده‌ترين وكوتاه‌ترين بيان يعني: مجموعه‌اي از اجزاء هدفمند و مرتبط با هم.
[2] به‌منظور كسب آگاهي بيشتر از راهبردها و راهكارهاي اين روش تحقيقي و آموزشي، به دو كتاب «راهنماي تحقيق با اقتباس از نگرش اسلام به علم و هستي» و «راهنماي تدريس با اقتباس از نگرش اسلام به علم و علم‌آموزي» تأليف حجة‌الاسلام و المسلمين واسطي مراجعه كنيد.


 

 

مشهد مقدس - چهارراه زرّینه - خیابان شهید محسن کاشانی - کاشانی۲۵ - تلفن05132285800 info@isin.ir