ویرایش یک NGO سازمان مردم نهاد، غیر سیاسی، غیر دولتی، غیر انتفاعی- با هویت حوزوی- تاسیس سال 1428/1386/2007
 
دوشنبه 07 مهر 1399
  Islamic Strategic Studies Institute  = www.isin.ir
موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام
 
   

 شما اینجا هستید : محصولات موسسه  > بسته های آموزشی موسسه > معرفی کارگاه های آموزشی نگرشی دیگر > کارگاه نگرشی دیگر به روزی حلال

نگرشی دیگر به رزق حلال

هوالعلیم


بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمين و الصلاة علي سيدنا محمد و آله الطاهرين و اللعنة علي أعدائهم أجمعين

 

کارگاه آموزشی نگرشی دیگر به

رزق حلال

کسب روزی حلال کلید سعادت حقیقی

مقدمه:

سخن از «کسب روزی حلال»، «درآمدزایی دینی» و «نگرشي ديگر» به آن است. همۀ ماشنيده‌ و خوانده‌ايم كه: «كسب روزي حلال، عبادت است.» هم چنين در مراكز اقتصادي جامعۀ ديني خود، مانند بازارها، ادارات، شركت ها و ... ، فعاليت‌ها و اقدامات مثبت يا منفي فراواني را نيز به عنوان مصداق عيني كسب روزي و درآمد ديده‌ايم. شنيدن،خواندن و ديدني كه بينش و نگرش ما را رقم ‌زده و بعضا شبهات و اشكالاتي را در ذهن پديد مي‌آورد. اما آيا حقيقت كسب روزي و درآمدزايي از ديدگاه اسلام، همين است؟!

در بسياري از موارد، انسان‌ها به‌دليل كاربردي نبودن شناخت و ناتواني در به‌كاربستن آگاهي‌ها، در عمل و عينیت زندگي، با مشكلات عديده و پيش‌بيني‌نشده‌اي روبرو مي‌شوند. به‌راستي چرا قادر به استفاده از معلومات خود در زندگي نبوده و از شيريني طعم عمل آگاهانه و عالمانه به آموزه‌هاي دين بي‌بهره‌ايم؟ جواب در عدم شناخت صحيح ازمفاهيم ديني و معرفتي است.

كسب روزي حلال و تحصیل درآمد مشروع و مطلوب ديني، يك موضوع مستقل و منفرد در گوشه‌اي از زندگي نيست. بلكه يك سيستم[1]روحي، فكري و رفتاري است كه آثار و اهداف تعيين‌شده‌اي را دنبال مي‌كند. براي درك حقيقت كسب روزي حلال و تحصیل درآمد مشروع و مطلوب ديني و كسب نگرش مطلوب نسبت به آن، بايد سيستمي‌‌بودن، هدفمند‌بودن و تأثير آن در كيفيت زندگي را با استفاده از روش آموزشي خلاق و فعال به‌دست آورد.از همين رو، «كارگاه آموزشي نگرشي ديگر به کسب روزی حلال و درآمدزایی دینی»، با هدف ارائه تبييني صحيح از حقيقت این موضوع و تشريح سيستمي بودن آن، در قالب روش آموزش كارگاهي[2]، توسط «مؤسسه مطالعات راهبردي علوم و معارف اسلام» تدوين شده و هم‌اكنون در اختيار شما عزيزان مي‌باشد.

محتوای کارگاه:

براي شناخت يك موضوع به شكل منطقي وسيستمي، ابتداء بايد هدف كلي آن بررسي شود. سپس نقطة شروع فعاليت سيستم تعيين شده و در قدم بعد مهم‌ترين و اساسي‌ترين فعاليت و پردازشي كه در سيستم رخ مي‌دهد معلوم گردد. در ادامه، راهبردها و راهكارهاي عملياتي سيستم مورد توجه قرار گرفته و نقاط بحران‌زا و خطرآفرين آن مشخص ‌شود. در آخرين قدم نيز خروجي و محصول سيستم موردبررسي قرار ‌گيرد. بر اين اساس،‌ هر كارگاه آموزشي از شش مرحله تشکيل ‌شده است: تعيين هدف، نقطۀ شروع، نقطۀ مركزي، برنامۀ حركت، نقاط بحران و نقطۀ مقصد. عناوين هريک از اين مراحل،‌ در اين کارگاه نيز عبارتند از:​درخواست آموزش کارگاه   سفارش محصول


پاورقی


[1] سيستم به ساده‌ترين و كوتاه‌ترين بيان يعني: مجموعه‌اي از اجزاء هدفمند و مرتبط با هم.

[2] به‌منظور كسب آگاهي بيشتر از راهبردها و راهكارهاي اين روش تحقيقي و آموزشي، به دو كتاب «راهنماي تحقيق با اقتباس از نگرش اسلام به علم و هستي» و «راهنماي تدريس با اقتباس از نگرش اسلام به علم و علم‌آموزي» تأليف حجة‌الاسلام و المسلمين حاج شيخ عبدالحميد واسطي مراجعه نماييد.

 

 

مشهد مقدس - چهارراه زرّینه - خیابان شهید محسن کاشانی - کاشانی۲۵ - تلفن05132285800 info@isin.ir