ویرایش یک NGO سازمان مردم نهاد، غیر سیاسی، غیر دولتی، غیر انتفاعی- با هویت حوزوی- تاسیس سال 1428/1386/2007
 
سه شنبه 06 آبان 1399
  Islamic Strategic Studies Institute  = www.isin.ir
موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام
 
   

 شما اینجا هستید : محصولات موسسه  > بسته های آموزشی موسسه > معرفی کارگاه های آموزشی نگرشی دیگر > کارگاه نگرشی دیگر به آینده‌پژوهی

کارگاه نگرشی دیگر به آینده‌پژوهی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلاة علی محمد و آله الطاهرین و اللعنة علی اعدائهم اجمعین


کارگاه آموزشی نگرشی دیگر به

آینده‌پژوهی


 شما شخصی را سراغ دارید که نسبت به آینده خود حساس نباشد؟ انسان موجودی است رو به رشد که رشد او در آینده زندگی او تبلور می یابد.اما چگونه می توان آینده را شناخت و در اختیار گرفت؟ اگر «آینده پژوهی» را در قالب یک سیستم کلان برنامه ریزی هوشمند که آثار شگرفی در کیفیت زندگی دارد شناسایی و آنرا به رسمیت بشناسیم، توان برنامه ریزی رشد و تعالی خود را خواهیم داشت.
مشخصات نشر                      :      مشهد : موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام‏‫، ۱۳۹۳.

‏مشخصات ظاهری                  :      ۴۸ص.: مصور ( رنگی).

‏فروست                                :      مجموعه کارگاه های آموزشی نگرشی دیگر؛ ‍۱۲.

‏شابک                                   :      0-37-6462-600-978

‏وضعیت فهرست نویسی         :     فیپا

‏یادداشت                               :      کتابنامه به صورت زیرنویس.

‏موضوع                                  :      آینده‌پژوهی

‏شناسه افزوده                     :      دع‍ای‍ی‌، م‍ح‍م‍دم‍ح‍س‍ن‌، ویراستار

‏شناسه افزوده                     :      موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام. معاونت تحقیق

‏شناسه افزوده                     :      موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

‏رده بندی کنگره                     :      ‏‫CB۱۵۸/ک۲۱۳۹۳

‏رده بندی دیویی                     :      ‏‫۰۰۳/۲

‏شماره کتابشناسی ملی         :      ۳۵۲۴۱۸۵


مقدمه

سخن از «آینده‌پژوهی» و «نگرشی دیگر» به آنست. همۀ ما شنیده‌ و خوانده‌ایم كه: «انسان باید نسبت به آینده خود شناخت و برنامه ریزی داشته باشد.» همچنین اظهارات و اقدامات مثبت یا منفی فراوانی را نسبت به این مسئلۀ نیز دیده‌ایم. شنیدن، خواندن و دیدنی كه بینش و نگرش ما را رقم ‌زده و بعضاً شبهات و اشكالاتی را در ذهن ما پدید ‌آورده است. اما آیا حقیقت «آینده پژوهی» همین است؟!

در بسیاری ازموارد، انسان‌ها به‌دلیل كاربردی نبودن شناخت و ناتوانی در به‌كاربستن آگاهی‌ها، در عمل وعینیت زندگی، با مشكلات عدیده و پیش‌بینی‌نشده‌ای روبرو می‌شوند. به‌راستی چرا قادر به استفاده از معلومات خود در زندگی نبوده و از شیرینی طعم عمل آگاهانه و عالمانه به آموزه‌های علمی و دینی بی‌بهره‌ایم؟ جواب در عدم شناخت صحیح از مفاهیم دینی و معرفتی است.

«آینده پژوهی» یك موضوع مستقل در گوشه‌ای از زندگی و یا یک مسئله صرفا تخیلی یا آرمانی نیست. بلكه یك سیستم[1]  کلان برنامه ریزی هوشمند است كه آثار واهداف تعیین‌شده‌ای را دنبال می‌كند. برای درك حقیقت «آینده پژوهی» و كسب نگرش مطلوب نسبت به آن، باید سیستمی‌‌بودن، هدفمند‌بودن و تأثیرآن در كیفیت زندگی را با استفاده از روش آموزشی خلّاق و مولّد به‌دست آورد. ازهمین رو، «كارگاه آموزشی نگرشی دیگر به آینده پژوهی»، با هدف ارائه تبیینی صحیح از حقیقت این موضوع و تشریح سیستمی بودن آن، در قالب روش آموزش كارگاهی[2]، توسط «مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام» تدوین شده و هم‌اكنون دراختیار شما عزیزان می‌باشد.

مقدمه ناشر:

دوست داریم آینده خوب را. دوست داریم آینده آرام را. دوست داریم ساختن آینده را.

ساختن آینده آرزوی کسانی است که به دنبال موفقیت هستند. کسانی که فکر خود را به افق آینده میبرند و تلاش میکنند برای تحقق آنچه پسندیده آنهاست.

در این راه شناخت راهبردها و راهکارهای لازم و نقاط بحران ضروری است که در غیر این صورت برنامه ما به جای ساختن آینده ویرانی آینده را در پی خواهد داشت.

***

مجموعۀ حاضر، آیات و روایاتی است چند، دربارۀ فرزندآوری و جمعیت که به صورت سیستمی عرضه شده و می‌کوشد تا با ترسیم حداکثری زوایای این موضوع از نگاه اسلام، نشان دهد چگونه میتوان به آینده مطلوب دست یابیم.

مؤسسۀ مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام که رسالت خود را «طراحی سیستم‌های زندگی بر اساس نگرش اسلام» قرار داده‌است امید دارد خوانندگان حقیقت‌جو با دقت در این مجموعه نگرش و حسّی راهگشا نسبت به این موضوع بیابند. 

مؤسسۀ مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام (ربیع‌الثانی 1435)


[1]. سیستم به ساده‌ترین و كوتاه‌ترین بیان یعنی: مجموعه‌ای از اجزاء هدفمند و مرتبط با هم.

 [2]. به‌منظور كسب آگاهی بیشتر ازراهبردها و راهكارهای این روش تحقیقی و آموزشی، به دو كتاب «راهنمای تحقیق بااقتباس از نگرش اسلام به علم و هستی» و «راهنمای تدریس با اقتباس از نگرش اسلام به علم و علم‌آموزی» تألیف حجة‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالحمید واسطی مراجعه کنید.

 

 

مشهد مقدس - چهارراه زرّینه - خیابان شهید محسن کاشانی - کاشانی۲۵ - تلفن05132285800 info@isin.ir